HAVALANDIRMALI CEPHELER
© SARGRUP İNŞAAT VE ENERJİ LTD.ŞTİ.             T: +90 212 418 45 35          M: +90 532 211 27 94           E: info@sargrup.com.tr
Havalandırmalı cepheler, yazın, güneşten gelen ısıyı yansıtır.Cepheler, üzerine gelen ısıyı panellerde biriktirir, alt katmanlara geçmesine izin vermez. Panellerin arasından içeriye sızan ısı ise, hava boşluğu sayesinde duvardan dışarıya aktarılır.  (Şömine Etkisi) Yağan     yağmur     suyu     panellerden     aşağıya     akar,     %5-8 oranındaki   su   derzlerden   içeri   girer.   Hava   boşluğu   sayesinde bir    kısmı    aşağıya    akar,    kalanı    da    buharlaşır    ve    duvardaki izolasyona temas etmez. (Şömine Etkisi).
Kışın,     ısıtılmış     yapılarda,     içerdeki     buhar     basıncı     genellikle dışardan   daha   yüksektir.   Bu   durum,   buhar   basıncının   dış   duvar boyunca      taşınmasına   yol   açabilir.   Daha   sonra,   nem   serbest   akan hava ile boşluk boyunca giderilir. Derzlerden    içeri    giren    yağmur    ve    kar    suyu    (max.    %8    )    hava boşluğu   sayesinde   duvar   yüzeyine   değmeden   bir   kısmı   buharlaşır bir   kısmı   aşağı   akar.   Duvar   yüzeyi   veya   izaloasyon   katmanına temas etmez.
YAZ MEVSİMİ
KIŞ MEVSİMİ
Dış                        İç
Su
Hava
Su & Havalandırma
İç                        Dış
Isı
Nem
Nem & Isı Akımı
Dış                  İç
Su & Havalandırma
Su
Hava
İç                  Dış
Nem & Isı Akımı
Nem
Isı