Perçinleme sisteminde alüminyum ve galvaniz profiller kullanılır. Panellerin perçin gelecek noktaları ve taşıyıcı profiller 8mm çapında delinir (sliding point). 4.8mm çapındaki perçinlerle sisteme monte edilir. Perçinlerin kafa çapları 14-16mm olmalıdır. panellerin belli noktaları perçin çapıyla aynı ölçüde (4.8mm) delinir (fixing point). Perçinler alüminyum renginde veya panel renginde olabilir. Vidalama, Viroc levhaların montajı için, verimlilik ve uygulama kolaylığı açısından en yaygın sistemdir. Alt stürüktür, metal veya ahşap olabilir. Malzemelerin performans benzerlikleri nedeniyle ahşap alt stürüktür kullanılması daha uygundur. Dış mekan uygulamalarında, havadaki bağıl nem farkı ve güneşe maruz kalması Viroc levhalarda boyut farkına neden olur. Bu nedenle, plakadaki matkap değiliğinin çapından  daha büyük çapta başı olan bir vida kullanımı, herhangi bir gerilim oluşturmadan genleşme ve daralmanın oluşmasına izin vermesi bakımından tavsiye edilir.  Dış cephelerde kullanılan vidalar, paslanmaz çelik olmalıdır
Maksimum 10mm kalınlığındaki Viroc levhalar, metal veya ahşap alt stürüktüre yapıştırma sistemi kullanılarak tespit edilebilir. Yapıştırma isistemi, genel olarak bir yapıştırıcı madde (poliüretan, MS Polimer veya hibrid macun), çift taraflı yapışkan bant  ve  alt stürüktüre uygulanmak üzere bir primer setinden oluşur.  Yapıştırma sistemin dışarıda kullanılması tavsiye edilmez. Özel yangın mevzuatına sahip ülkelerde, poliüretan MS polimer vb. yapıştırıcıların yangın dayanımı olmadığı için bu sisteme izin verilmez.
HAVALANDIRMALI CEPHELER
En az 2,5mm et kalınğı olan eloksal aluminyum omega profiller 35cm aralıklarla, önceden %5 eğimle hazırlanmış beton zemine, çelik dübellerle monte edilir. İki dübel arası 60cm’yi geçmemelidir. Projedeki ölçülere göre şantiye ortamında kesilmiş kompozit çimento levhaların, aluminyum profillere gelen yerleri işaretlenir. Aluminyum profiller ve panellerin işaretlenmiş yerleri, selülozik tinerle silinir, kuruduktan sonra, fırça veya rulo ile primer sürülür (aynı işlem levhaya da uygulanır). 30 dakika sonra çift taraflı yapışkan bandın 1 yüzündeki folyo kaldırılarak aluminyum omega profilin iç kenarlarına yapıştırılır, daha sonra MS polimer yapıştırıcı silikon tabancası vasıtasıyla omega profilin dış kenarlarına profil boyunca çekilir, kurumadan çift taraflı yapışkan bandın üzerindeki folyo kaldırılarak, panel alt konstrüksiyona yapıştırılır. Paneller arasındaki derzler 3mm’yi geçmemelidir. Aluminyum profiller akıntı yönü boyunca zemine sabitlenmelidir. Paneller ise bunun tersi yönünde yapıştırılmalıdır. Uygulamadan sonra panellerin yüzeyine 2 kat mat vernik tatbik edilmelidir. Kesim işlemi elmas uçlu sık dişli testere ile yapılmalı, kenarlarda çapak olmamalıdır, mümkünse kesim yerleri 1mm genişlikte freze ile pahlanmalıdır.
© SARGRUP İNŞAAT VE ENERJİ LTD.ŞTİ.             T: +90 212 418 45 35          M: +90 532 211 27 94           E: info@sargrup.com.tr
Havalandırmalı cepheler, yazın, güneşten gelen ısıyı yansıtır.Cepheler, üzerine gelen ısıyı panellerde biriktirir, alt katmanlara geçmesine izin vermez. Panellerin arasından içeriye sızan ısı ise, hava boşluğu sayesinde duvardan dışarıya aktarılır.  (Şömine Etkisi) Yağan     yağmur     suyu     panellerden     aşağıya     akar,     %5-8 oranındaki   su   derzlerden   içeri   girer.   Hava   boşluğu   sayesinde bir    kısmı    aşağıya    akar,    kalanı    da    buharlaşır    ve    duvardaki izolasyona temas etmez. (Şömine Etkisi).
Kışın,     ısıtılmış     yapılarda,     içerdeki     buhar     basıncı     genellikle dışardan   daha   yüksektir.   Bu   durum,   buhar   basıncının   dış   duvar boyunca      taşınmasına   yol   açabilir.   Daha   sonra,   nem   serbest   akan hava ile boşluk boyunca giderilir. Derzlerden    içeri    giren    yağmur    ve    kar    suyu    (max.    %8    )    hava boşluğu   sayesinde   duvar   yüzeyine   değmeden   bir   kısmı   buharlaşır bir   kısmı   aşağı   akar.   Duvar   yüzeyi   veya   izaloasyon   katmanına temas etmez.
YAZ MEVSİMİ
KIŞ MEVSİMİ
Dış                        İç
Su
Hava
Su & Havalandırma
İç                        Dış
Isı
Nem
Nem & Isı Akımı
Dış                  İç
Su & Havalandırma
Su
Hava
İç                  Dış
Nem & Isı Akımı
Nem
Isı
PERÇİN VEYA VİDALAMA SİSTEMİ (CEPHE)
YAPIŞTIRMA SİSTEMİ (İÇ DUVAR)
Detay Çizimleri - Perçinli Montaj Sistemi
Download Download Download Download
Detay Çizimleri - Yapıştırma Montaj Sistemi
ZEMİN MONTAJI